Omenaruusut näyttävät kauniilta, mutta tuoksun ja maun puolesta joulun lempparini on maustekakku. Etsin pitkään kananmunatonta, mehevää ohjetta ja tämä on ollut nyt usean vuoden käytössä. Viime vuosina se on kehittynyt myös maidottomaksi ja toimii edelleen loistavasti! Jos haluat tehdä kakun maidottomana, valitse maidoton margariini ja korvaa piimä / kermaviili Alpron maustamattomalla soijajogurtilla.
Maustekakku, munaton ja maidoton
- 4 dl piimää tai kermaviiliä (tai soijajogurttia)
- 1,5 dl sokeria
- 2 dl tummaa siirappia
- 175 g voita sulatettuna (tai maidotonta margariinia)
- 3 tl kanelia
- 1 tl kardemummaa
- 1 tl inkivääriä
- 1 tl neilikkaa
- 1,5 tl soodaa
- 7 dl vehnäjauhoja
- Sekoita keskenään piimä, sokeri, siirappi ja margariini sekä toisessa kipossa kuivat aineet.
- Yhdistä seokset ja kaada taikina uunivuokaan.
Paista 175 asteessa 45-60 minuuttia.
Käytin kakun tekemiseen 2 litran silikonivuokaa, jota ei tarvitse voidella, ja kakku irtosikin helposti jäähdyttyään hetken. Myös vuoan tilavuus oli taikinamäärälle hyvä.
Jouluun kuuluu mausteiden tuoksu, ja kakun lisäksi piparit tuovat kotiin ihanan tunnelman. Seuraavaksi onkin siis appelsiinipipareiden vuoro! :)
Kivaa perjantaita sinulle!