3 x helppo kauranaamio

kotikosmetiikka itsetehty kasvonaamio

Kirjoittelin hetki sitten chia-naamiosta ja nyt palaan hetken taaksepäin kotikosmetiikkakokeilujeni alkuaikoihin eli kauranaamioiden pariin. En ollut kuvitellut laittavani kaurapuuroa kasvoilleni, mutta hyvä, että kokeilin sitä!

Kaura sopii kaikille ihotyypeille ja se rauhoittaa ärtynyttä, kuivaa ja punoittavaa ihoa. Lisäksi se imee öljyä ihon pinnasta ja sopii sen takia myös rasvaiselle iholle ja akneen. Iho on kauranaamion jälkeen pehmeä ja raikas ja siihen jää hieman kalvomainen pinta. Lisäsi punoitus lieveni selvästi vartin aikana.

Voit lukea lisää naamioiden muista ainesosista ja niiden vaikutuksista kotikosmetiikan pääsivulta!

kotikosmetiikka itsetehty kasvonaamio

Helpot kauranaamiot

Jotta naamio olisi helpompi levittää ja saisit käyttöösi kaikki kaurahiutaleen sisältämät hyvät aineet, kannattaa surauttaa hiutaleet jauhoksi vaikkapa sauvasekoittimella. Kokonaisetkin hiutaleet pysyvät kuitenkin suht hyvin kasvoilla ja niistä tehty naamio on ehkä hivenen helpompi pyyhkiä pois.

Voit hyvin käyttää pelkkää kauraa, mutta lisäämällä mukaan muitakin aineita saat muokattua naamiosta ihollesi sopivimman.

Kauranaamio rasvaiselle iholle

  • 0,5 dl vettä
  • reilu 1 rkl jauhettua kaurahiutaletta
  • hieman sitruunamehua

Lämmitä vesi ja lisää kaura sekä sitruunamehu. Sekoita ja anna jäähtyä. Kun seos on sopivan lämpöistä, levitä se kasvoille ja anna vaikuttaa noin 15 minuuttia.

Jos sinulla ei ole sitruunamehua, voit käyttää sen tilalla myös ruokasoodaa.

Ihoa parantava ja nuorentava kukkaisnaamio

  • 0,5 dl vettä
  • 2 tl jauhettua kaurahiutaletta
  • 1 tl jauhettua kuivattua apilaa ja/tai kehäkukkaa

Tee kuten ylläolevassa ohjeessa.

Ihoa rauhoittava jogurtti-kauranaamio

  • 1 rkl jauhettua kaurahiutaletta
  • 1 tl maustamatonta jogurttia
  • 1 tl hunajaa

Sekoita aineet yhteen ja levitä kasvoille, anna vaikuttaa noin 15 minuuttia.

SONY DSC

Olen kokeillut viime aikoina useita erilaisia naamioita, joista useimmat ovat olleet hyviä ja toimivia. Joukkoon on mahtunut kuitenkin myös muutama epäsopiva kokeilu – esimerkiksi kanelinen kauranaamio sai kasvot punoittamaan niin hurjasti, että yksi kokeilu kanelin parissa riitti.

Oletko kokeillut kauranaamioita? Mitä tykkäsit?

Tämän viikon viikkohaasteessa ollaan ilta ilman teknologiaa – ehkäpä silloin löytäisit hetken aikaa kotikosmetiikan parissa? :)

sivukuva1m


Voit seurata blogia Facebookin, Bloglovin’n, Blogit.fin ja Instagramin kautta. Tervetuloa mukaan! :)

Advertisement

2 vastausta artikkeliin “3 x helppo kauranaamio

  1. Olen joskus vuosia sitten kokeillut kaura-banaaninaamiota serkkuni kanssa ja ainakin saimme hyvät naurut pehmeän ihon lisäksi! Ne näyttivät melkoisen huvittavilta naamassa. Mutta pitäisi taas kokeilla joskus erilaisia naamioita, sillä ne tuovat kivasti luksusta arkeen.

    Tykkää

    1. Hehe, joo näissä on kyllä tietynlainen koominen esteettisyyslisä! :D Mä olen ihan hurahtanut kotikosmetiikkanaamioihin, kun niitä on niin helppo tehdä itse ja soveltaa. Eikä edullinen hinta yhtään ole pahitteeksi. :)

      Tykkää

Kommentti ilahduttaa aina! Sähköposti-, kotisivu- tai nimikohtakaan eivät ole pakollisia. :)

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s